Порядок стягнення аліментів

З кожним роком в Україні зростає кількість сімей, які зіштовхуються з питанням стягнення аліментів з колишніх чоловіків (дружин). На сьогоднішній день зафіксовано понад 60% родин з такою проблемою. При цьому в країні офіційно зареєстровано майже 7 млн ​​позовів на стягнення аліментів. Ще більше засмучує статистика, яка відображає двадцятикратне збільшення кількості матерів-одиначок за останні 15 років.

Так що ж робити якщо батько (мати) відмовляється виплачувати аліменти?

Все просто – порядок стягнення аліментів з батька (матері) дитини регулюється Законом України “Про виконавче провадження”. Давайте розглянемо детальніше.

Насамперед хотілося б зазначити, що Законом передбачено порядок стягнення аліментів як у добровільному порядку, так і в примусовому.

Добровільний порядок передбачає право стягувача звернутися за місцем отримання боржником доходу – це може бути будь-яка організація, яка здійснює виплату заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів. Для цього необхідно пред’явити виконавчий документ та заяву, яка складена у вільній формі, з обов’язковим зазначенням реквізитів документа, що встановлює особу, а також його банківські реквізити для перерахування аліментів.

Стягнути кошти за місцем отримання боржником доходу можна і в примусовому порядку. Для цього необхідно звернутися до виконавця. В такому випадку, останній направляє роботодавцю/органу Пенсійного Фонду/за місцем навчання (в залежності від виду доходу) винесену ним постанову про стягнення аліментів. Потрібно підкреслити, що розмір примусового щомісячного утримання не може становити більше 50% доходу боржника.

Законом передбачена можливість стягувача звернутися за примусовим виконанням рішення суду як до відділу державної виконавчої служби, так і до приватного виконавця.

У разі, якщо боржник ухиляється від виплат, виконавець має право звернути стягнення на його майно. Такий порядок можна використовувати при наявності заборгованості, яка в сукупному розмірі складає 3 щомісячних платежі. Відзначимо, що звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. В першу чергу, виконавець перевіряє наявність відкритих за боржником рахунків в банках і фінансових установах, та при їх виявленні виносить та направляє постанову про арешт коштів, а також, платіжні вимоги на їх примусове списання.

При наявності у боржника зареєстрованого рухомого та нерухомого майна, виконавець зобов’язаний звернути на нього стягнення, шляхом винесення постанови про їх арешт, з подальшим вилученням. У разі необхідності розшуку транспортного засобу, виконавець виносить постанову про його розшук, яке є обов’язковим до виконання поліцією. Також, виконавець має право стягнути майно боржника за місцем його проживання, прийнявши відповідне рішення про опис і арешт майна, при цьому обмеживши боржника в праві користування, здійснивши опечатування або вилучення та передачу на зберігання іншим особам.

Законодавець передбачив наступні заходи впливу на боржника: тимчасове обмеження в праві виїзду за межі України, в праві керування транспортними засобами, в праві користування зброєю, а також обмеження в праві полювання. Також, стягувач має право звернутися до органів досудового розслідування з заявою про вчинення боржником кримінального правопорушення, яке полягає в ухиленні від сплати аліментів.

Слід пам’ятати, що при виконанні судового рішення важлива своєчасність перевірки фінансового та майнового стану боржника: перевірка інформації про отримання боржником доходів, відкриття рахунків в банківських установах, перевірка реєстрації боржником прав власності на майно. Не менш важливим є дотримання виконавцем термінів стягнення боргу з виявленого майна. Пам’ятайте, що за порушення строків прийняття рішень та вчинення виконавчих дій виконавці несуть відповідальність в порядку, встановленому законом.