Як уникнути незаконного штрафу, накладеного Інспекцією з питань праці?

Давайте обговоримо актуальну на сьогодні тему – проведення органами місцевого самоврядування перевірок дотримання підприємцями законодавства про працю.

До якого висновку дійшли ми?!? Розміри санкцій за порушення трудового законодавства надмірно великі, а тому можна припустити, що Інспекція з питань праці в рейтингу, тих хто найбільше штрафує серед суб’єктів контролюючих органів впевнено зайняла б друге місце, поступившись першістю лише податківцям.

Чому перевірки Інспекції з питань праці є незаконними і як боротися з неправомірно винесеними штрафами?

Слід зазначити, що трудовим законодавством передбачено проведення подібних перевірок органами Держпраці. Однак, наприкінці 2016 року був прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким були внесені зміни до нормативно-правових актів, що регулюють організацію й функціонування місцевого самоврядування, що повністю суперечить нормам трудового кодексу та вводить право на проведення таких перевірок Інспекціями з питань праці.

Наділення місцевої влади контрольними функціями призвело до зловживання ними своєї компетенції через незаконне наділення інспектора з питань праці статусом державного. Інспекція з питань праці отримала повноваження, подібні повноваженням слідчих та детективів.

Сьогодні органи місцевого самоврядування наділені функціями нагляду й контролю за дотриманням законодавства про працю, дублюючи при цьому функції органів державної влади. Вони діють всупереч вимог чинного законодавства та всупереч порядку проведення перевірок, чим порушують права і законні інтереси підприємців.

Наведемо Вам такий приклад. Багато підприємств працюють в багатозмінному режимі, а тому, у нічний час роботодавець не здатний забезпечити доступ до документів та дати необхідні пояснення у разі раптової перевірки. Більше того, він навіть не повинен цього робити. Окрім цього, безперешкодний доступ до виробничих приміщень є загрозою й для самого інспектора з питань праці, оскільки останній повинен бути ознайомлений з основами техніки безпеки на даному об’єкті та, при необхідності, отримати індивідуальні засоби захисту відповідно до виробничих умов.

Тому, положення про здійснення Інспекціями з питань праці контролю за дотриманням законодавства про працю, а також деякі положення ЗУ «Про місцеве самоврядування», яким Інспекції з питань праці наділені функціями державних органів по здійсненню контролю за дотриманням законодавства про працю підлягають скасуванню та є такими, що суперечать основним принципам й основам чинного в Україні законодавства.